Projekt ETHNIC – ekokulturni turizam za održivi razvoj jadranskog zaobalja


Glavni cilj projekta ETHNIC je osnažiti mala, skrivena i neistražena područja jadranskog zaobalja, u Italiji i Hrvatskoj, kako bi na temelju svojih postojećih potencijala prirodnog i kulturnog nasljeđa, a koristeći inkluzivne, „slow mobility“ i pristupe pametnih naselja, razvili ekoodrživi turizam, te se pozicionirale kao nova odredišta na turističkom tržištu. Projektni će partneri te ciljeve ostvariti koristeći naučene lekcije, iskustva i dobre prakse ostvarne kroz prijašnje cikluse Interreg i Erasmus+ programa.

Ekokulturni turizam je relativno novi koncept, razvijen od strane UN Svjetske turističke organizacije (UNWTO) koji temelji turistički razvoj područja na kombinaciji očuvanja prirodnih i kulturnih lokacija i njihovog korištenja s ciljem ostvarivanja rekreacijskih i ekonomskih koristi kroz načela održivog razvoja, a s ciljem poboljšanja stanja lokalne zajednice na čijem se području ti resursi nalaze. Upravo će kroz takav, participativan pristup 26 malih općina na području koje pokrivaju partneri u Italiji i Hrvatskoj izgraditi vlastite planove za održivi ekokulturni turizam i tako pridonijeti turističkom, a zatim društvenom i ekonomskom razvitku slabije razvijenih, ali potencijalima bogatih zaobalnih područja Italije i Hrvatske.

Projektno područje pokriva 12 jedinica lokalne samouprave u regiji Montefeltro u Italiji (Belforte All'Isauro, Carpegna, Frontino, Lunano, Macerata Feltria, Mercatino Conca, Monte Cerignone, Monte Grimano Terme, Piandimeleto, Pietrarubbia, Sassocorvaro Auditore, Tavoleto), 6 jedinica lokalne samouprave u regiji Romagna (Bagno di Romagna, Galeata, Mercato Saraceno, Riolo Terme, Santa Sofia, Sarsina), 7 jedinica lokalne samouprave u Zadarskom zaobalju (Benkovac, Lišane Ostrovičke, Polača, Stankovce, Zemunik Donji, Škabrnja, Galovac), te Dugopolje na području Dalmatinske Zagore.

Opće informacije o projektu

Naziv projekta: Eko-kulturni turizam za održivi razvoj jadranskog zaobalja

Akronim projekta: ETHNIC

Program: Interreg Program prekogranične suradnje Italija-Hrvatska

Partneri na projektu: Socijalna zadruga Atlantide (IT), Planinski savez Montefeltro (IT), Razvojna agencija Općine Dugopolje Odraz (HR) i Turistička zajednica Ravni Kotari (HR)

Specifični cilj: Jačanje uloge kulture i održivog turizma u gospodarskom razvoju, socijalnoj uključenosti i društvenim inovacijama

Trajanje projekta: 18 mjeseci

Razdoblje provedbe projekta: 1.7.2023. - 31.12.2024

Ukupna vrijednost: 249.538 € (EFRR 199.630 €)

Održana radionica projekta ETHNIC s lokalnim dionicima u turizmu

Jeste li već kušali magareće mlijeko ili pomuzli magaricu? Ako niste, na području Ravnih kotara možete. I ne samo to. Ravni kotari skrivaju mnoge atrakcije, manifestacije, točke interesa i baštinu, sve čimbenike potrebne za kreiranje tržišno zanimljivih ekokulturnih turističkih paketa.
Upravo su takva dva osmislili kreativni sudionici radionice osmišljavanja ekokulturnih turističkih paketa u okviru projekta Ethnic. TZ Ravni kotari okupila je lokalne OPG-ove, kušaonice vina i maslina, privatne smještaje, kulturne ustanove i organizatore izleta.
Osim što su se međusobno povezali i za neke alternativne suradnje, osmislili su sadržaje koji bi u Ravne kotare trebali privući turiste koji tragaju za ekokulturnim turizmom i autentičnim doživljajem preljepog zadarskog zaleđa.

Prekogranični sastanci i treninzi u regiji Romagna

Prijenos znanja i iskustava za razvoj eko-kulturnog turizma na lokalne dionike sljedeći je korak partnera projekta ETHNIC. Zaključak je to Drugog prekograničnog sastanka i diseminacijskog događanja održanog u talijanskom gradiću Bagno di Romagna, na kojemu je predstavnica Turističke zajednice Ravni kotari sudjelovala online. Trodnevno okupljanje partnera je iskorišteno za treninge i prezentaciju Zajedničke analize.

Turistički potencijal i dobri primjeri

Nakon završetka treninga koji su uključivali prijenos znanja i iskustva o eko-kulturnom turizmu, projektni partneri sada imaju alate za organizaciju prvih edukativnih radionica u svojim područjima tijekom narednih mjeseci.

Trening je veliki fokus stavio na dobre primjere ekoturizma, a to su dolina Soče u Sloveniji, otok Lanzarote u Španjolskoj i Laponija u Finskoj, dok se najbolje od eko-kulturnog turizma može pronaći u eko selu Findhorn u Škotskoj, unutar naroda Sami u Skandinaviji i u Nacionalnom parku Soomaa u Estoniji. To su ideali kojima će ETHNIC projekt težiti kroz svoje aktivnosti.

Radionice uskoro započinju u svim područjima

Tijekom prekograničnog susreta održana je i prva prezentacija Zajedničke analize, važnog istraživanja projekta ETHNIC, gdje su uspoređene razlike, sličnosti i karakteristike svih partnerskih područja. Posljednji dan talijanskog putovanja u regiji Romagna završio je završnim sastankom i konferencijom za medije s predstavnicima lokalnih samouprava u Kapetanovoj palači.

Središnja točka bili su moduli radionica koje će uskoro započeti u sva četiri partnerska područja. Kroz ove radionice lokalni dionici će spoznati sve prednosti projekta ETHNIC, naučiti kako razviti, a zatim i promovirati eko-kulturni turizam i turističke proizvode. Prvi rezultati ovih tematskih radionica bit će predstavljeni na sljedećem prekograničnom susretu u Benkovcu tijekom srpnja, kada će upravo Turistička zajednica Ravnih kotara biti domaćin.

Turistička zajednica Ravni Kotari ugostila talijanske i hrvatske partnere projekta ETHNIC

Tko su bili Liburni, što je cipus i kako su povezani s područjem Ravnih kotara, samo su neka od pitanja koja su u Benkovcu (i okolici) otkrivali sudionici trećeg prekograničnog sastanka projekta ETHNIC. Fokus ovog trodnevnog događaja uglavnom je bio na radnim sesijama o digitalnom i tradicionalnom marketingu, izradi prilagođenih Google karata s lokalnim točkama interesa, aktivnostima širenja informacija o projektu i upoznavanju s drugim lokalnim potencijalima ovog područja.
U organizaciji Turističke zajednice Ravnih kotara, partneri su radili na projektnim zadacima, ali su uspjeli pronaći i malo vremena za istraživanje potencijala eko-kulturnog turizma u Benkovcu i okolici. Posjetili su antičko liburnsko naselje i rimski grad Asseriju, upoznali se s utvrdom Kličevica, te sudjelovali u kratkoj prezentaciji lokalnih znamenitosti u Turističkom info centru u Benkovcu. Dodatno, kako bi stekli što bolji dojam o ponudi Ravnih kotara, partneri iz Italije i Hrvatske su posjetili brojne lokalne OPG-ove, Zavičajni muzej u Benkovcu i upoznali se sa svim iskustvima koja će biti dio novih turističkih ruta.
“Današnji turisti traže više od samog boravka na lokaciji; žele doživjeti lokalnu kulturu, običaje i upoznati lokalni način života. Zato smo naše partnere poveli u obilazak Benkovačkog sajma, jer je to jedna od atrakcija koju ćemo nastojati uklopiti u rute osmišljene kroz projekt ETHNIC”, rekla je na kraju prekograničnog sastanka Branka Nakić iz Turističke zajednice Ravni kotari. Pritom je dodala i kako područje Ravnih kotara nije na glavnim turističkim pravcima te će zbog toga razvoj eko-kulturnog turizma biti temelj za stvaranje novih turističkih ponuda i iskorištavanje svih turističkih potencijala.
"Ono što smo vidjeli u Benkovcu i okolici u protekla tri dana dokaz je da smo opravdano uključili ovo područje u projekt. Kao i sva druga partnerska područja, ono posjeduje atrakcije, turističke usluge i motivirane dionike koji su potrebni za sustavni turistički razvoj. Siguran sam da će potencijalni ekoturistički proizvodi koje će kroz projekt razviti partneri na projektnom području u zaobaljima Jadrana, s talijanske, ali i hrvatske strane uspješno zaživjeti na turističkom tržištu“, istaknuo je Gianluca Sarti, tehnički voditelj projekta ETHNIC.